Ako ušetriť

Vykurovanie klimatizáciou

Klimatizácia je taktiež tepelné čerpadlo. Častokrát to nie je hneď zrejmé, že klimatizácia taktiež „načerpá“ energiu zvonku, ktorú následne prenesie do vnútra objektu. Oproti najbežnejšiemu tepelnému čerpadlu „vzduch-voda“, ktoré teplo odovzdá výmenníku s vodou (napr. pre podlahové kúrenie alebo ohrev úžitkovej vody), klimatizácia je čerpadlo typu „vzduch-vzduch“, ktoré teplo odovzdáva priamo vzduchu v interiéry objektu.

Kde je úspora?

Bežný elektrický ohrievač premení 1kW elektrickej energie na 1 kW tepla. Pre finančnú úsporu je potrebné vedieť, ako efektívne klimatizácia „čerpá teplo“ na kúrenie z vonku. Na to slúži ukazovateľ „COP“ (z angl. coeficient of performance), resp. jeho modifikovaná podoba pre presnejšie hodnoty „SCOP“ (z angl. seasonal coeficient of performance“). Bežne sa tento koeficient pohybuje podľa typu klimatizácie v rozmedzí 4 až 5,5 – 6. Znamená to teda, že klimatizácia premení 1 kW elektrickej energie na 4 až 5,5 – 6 kW tepla.

V praxi to znamená, že pri súčasných cenách elektrickej energie vie kúrenie klimatizáciou ročne ušetriť priemernej rodine od 500 EUR, ale aj 1500 EUR v porovnaní s elektrickým kúrením. Tento príklad je naozaj veľmi zjednodušený a slúži len pre pochopenie problematiky. Konkrétna úspora závisí na mnohých faktoroch, čo by bolo na dlhšiu diskusiu.

Čo ak mám plynový kotol, alebo krb, ušetrím pri kúrení klimatizáciou?

Veľmi správna otázka! Rýchla odpoveď pre drvivú väčšinu ľudí je áno. Detailná odpoveď je možná po analýze konkrétnej „fyziky“ (aké sú tepelno-izolačné vlastnosti objektu), „ekonomiky“ (aká je momentálna cena plynu, elektriny, prípadne tuhého paliva) a užívateľských preferencií (na koľko stupňov chcem kúriť). Ak chcete poradiť, alebo pomôcť s ideálnym riešením, kontaktujte nás a veľmi radi sa s vami pobavíme a poradíme 😊