Rekuperácie

Čo je rekuperácia vzduchu?

Rekuperácia  je ľudovo povedané vetranie, s tým, že „recykluje“ teplo (alebo v lete chlad) zo vzduchu, ktorý sa z objektu odvádza, a cez výmenník ho toto zariadenie odovzdá čerstvému vzduchu, ktorý do objektu prichádza. Práve vďaka tejto „recyklácii“ tepla alebo chladu sa získa úspora na energiách.

Rekuperácia pre rezidenčné objekty sa stáva čoraz viac štandardom, z veľkej časti z dôvodu zníženia energetickej náročnosti objektu, ale určite aj z dôvodu zvýšenia komfortu bývania, kedy pomáha pri udržiavaní optimálnej vlhkosti vzduchu, prísunu čerstvého vzduchu a tiež prispieva k zabraňovaniu tvorby plesní.

V súčasnej dobe je na trhu obrovské množstvo produktov v oblasti rekuperácie vzduchu. Prvým dôležitým aspektom pri výbere zariadenia by mala byť efektívnosť rekuperácie. Niektoré lacné produkty na trhu dosahujú nízku účinnosť a v horšom prípade zákazník skončí s „drahším ventilátorom“, ktorý síce priestor odvetrá, no nebude dané teplo „recyklovať“. Je teda vhodné pri výbere zohľadniť, o aký produkt má zákazník záujem a porovnávať obstarávaciu cenu v pomere k efektivite rekuperácie, ktorá vie v dlhodobom horizonte priniesť finančnú úsporu.

Ďalším dôležitým bodom je hlučnosť. Hlavne pri lokálnych rekuperáciách je dôležité, či bude jednotka v spálni, alebo v technickej časti domu, nakoľko hlučnosť lacnejších zariadení vie byť problém. Znova, cena často odráža aj tento prvok, preto sú kvalitnejšie rekuperácie cenovo drahšie, no na druhej strane je ich hlučnosť na úrovni, že je ich umiestnenie bezproblémové aj v spálni.

Filtre rekuperácie sa medzi lacnejšími a drahšími modely taktiež líšia. Kvalitnejšie modely majú rôzne peľové, ale aj pachové filtre, ktoré vedia eliminovať napríklad pach dymu, čo je pri rodinných domoch často problém.

Medzi dodatočné prvky, ktoré odlišujú pokročilé rekuperácie od tých základných, a teda lacnejších, sú rôzne senzory vlhkosti a následné automatické zapínanie a vypínanie prívodu a odvodu vzduchu. Na konci dňa môže byť v interiéri príjemná klíma a vysoký komfort pre koncového zákazníka.

Sme dodávateľom komplexných riešení od návrhu, cez dodanie zariadení až po samotnú montáž centrálnych (pre celý objekt, napr. rodinný dom) rekuperácií, ako aj lokálnych rekuperácií (časť domu, alebo bytu). Kontaktujte nás a radi vám poradíme alebo vypracujeme ponuku na mieru.