Tepelné čerpadlá

IV. výzva dotačného programu „Zelená domácnostiam“  je otvorená. Sme certifikovaným zhotoviteľom a preto vám vieme pomôcť s kompletným dodaním zariadenia a zároveň poradiť so žiadosťou o dotáciu na tepelné čerpadlo.

Viac info o datáciach na webe Zelená domácnostiam.

Detailný popis na akom princípe funguje tepelné čerpadlo a ako je možné vďaka nemu ušetriť na výdavkoch na energiách je popísané v časti „Ako ušetriť“.

Okrem klimatizácií sme dodávateľom aj „klasických“ tepelných čerpadiel, ktoré slúžia na vykurovanie a ohrev teplej úžitkovej vody, prípadne na chladenie.

Tepelných čerpadiel existuje celé množstvo a majú rôzne modifikácie a doplnkové zariadenia podľa konkrétnej situácie (novostavba, rekonštrukcia, kompletná výmena alebo len doplnok k už existujúcemu zdroju) a potrieb zákazníka (len kúrenie, alebo chladenie, alebo aj ohrev TÚV, prípadne kombinácia s už existujúcim zdrojom, napr. plynovým kotlom).

Najčastejšie používané tepelné čerpadlo je tzv. „vzduch- vzduch“, je to vlastne klimatizácia. Odčerpáva teplo z vonkajšieho vzduchu (v režime kúrenia) a cez vnútornú jednotku ohrieva vzduch v interiéri. Výhodou je nižšia obstarávacia cena a čoraz lepšie pracovné teplotné pásmo (mnohé klimatizácie sú schopné kúriť až to vonkajšej teploty – 25 °C). Nevýhodou je nemožnosť ohrievať zásobník TÚV.

Pre ohrev TÚV sa najčastejšie využíva tepelné čerpadlo „vzduch -voda“, kde podobne ako pri klimatizácii, čerpadlo odčerpáva teplo z vonkajšieho vzduchu, ktoré následne odovzdáva zásobníku s vodou. Ten sa následne využíva pre vykurovanie objektu (napríklad podlahovým kúrením), prípadne aj na ohrej TÚV. V opačnom režime vieme niektorými tepelnými čerpadlami v prípade potreby aj chladiť, celá sústava na to však musí byť prispôsobená, využitie „hada v podlahe“ primárne určeného na vykurovanie nestačí.

Okrem vyššie spomínaných druhov tepelných čerpadiel je možné inštalovať TČ „zem – voda“, prípadne „voda-voda“. Obstarávacie náklady takéhoto riešenia sú značne vyššie pre jeho technické požiadavky a náročnosť, pre niektoré prípady je ale aj toto cesta.

Neváhajte sa na nás obrátiť a pomôžeme vám s vašou individuálnom situáciou a navrhneme a zabezpečíme optimálne riešenie. Taktiež vám vieme pomôcť so sprostredkovaním možnej dotácie na obnovu domu z dotačného programu „Obnov domov“ alebo „Zelená domácnostiam“.