Klimatizácie

Spolupracujeme s poprednými výrobcami so širokou škálou produktov, vďaka čomu si vyberie každý.
Daikin_logo_PNG1
toshiba-logo
samsung-logo-png-1286
GREE_logo
Midea_logo

Príjemné vnútorné prostredie, či už doma alebo v práci, je úplným základom pre všetky ostatné aktivity. Klimatizácia sa už stáva štandardom, o to viac, že okrem klasického chladenia ponúka aj efektívne kúrenie. Na trhu dnes vidíme množstvo výrobcov a ponúkaných modelov, a vyznať sa v nich je často komplikované.

Základným štandardom klimatizácií je chladenie a kúrenie, podľa kvality zariadenia môže byť koeficient SEER/ SCOP pre chladenie a kúrenie nižší, alebo vyšší, s ktorým dosahuje klimatizácia vyššiu efektivitu a teda aj vyššiu finančnú úsporu.

Ďalšou oblasťou sú filtre a čistenie vzduchu. Kým nižšie modely ponúkajú základné prachové a peľové filtre, vyššie rady majú čistenie vzduchu viac sofistikované, niektoré značky majú vlastné patenty, s ktorými vedia v interiéry efektívne ničiť alergény, vírusy a baktérie a tiež eliminovať nepríjemné pachy.

Prúdenie vzduchu je taktiež rozdielne pri rôznych klimatizáciách. Lacnejšie značky a modely majú základné klapky, kde je nastavovanie prúdenia vzduchu obmedzené. Drahšie značky a modely majú technologicky pokročilé nastavovanie prúdenia vzduchu, často doplnené umelou inteligenciou, s cieľom maximalizovať komfort, eliminovať nepríjemný prievan a maximalizovať efektívnosť.

Design a prevedenie sa medzi jednotlivými modelmi líši. Kým najčastejšie prevedenie klimatizácie je biele, vyššie modely sú ponúkané aj v ďalších designových farbách, ako sú odtiene čiernej, striebornej, alebo zlatej. Pre náročných zákazníkov dokonca vieme zabezpečiť individuálne farebné prevedenie podľa farebného RAL vzorkovníka.

Montáž je základ

Či si už vyberiete klimatizáciu nižšej, alebo vyššej rady, bez kvalitnej montáže nebudete spokojní a skôr či neskôr vás dobehnú problémy, či už s nedostatočným chladením /kúrením, alebo poruchou zariadenia. Naša spoločnosť si zakladá na vysokej kvalite montáže, s dodržaním všetkých technologických postupov, ktorú vykonávajú certifikovaní montéri.

Ako ušetriť?

Vykurovanie klimatizáciou

Klimatizácia je taktiež tepelné čerpadlo. Častokrát to nie je hneď zrejmé, že klimatizácia taktiež „načerpá“ energiu zvonku, ktorú následne prenesie do vnútra objektu. Oproti najbežnejšiemu tepelnému čerpadlu „vzduch-voda“, ktoré teplo odovzdá výmenníku s vodou (napr. pre podlahové kúrenie alebo ohrev úžitkovej vody), klimatizácia je čerpadlo typu „vzduch-vzduch“, ktoré teplo odovzdáva priamo vzduchu v interiéry objektu.

Kde je úspora?

Bežný elektrický ohrievač premení 1kW elektrickej energie na 1 kW tepla. Pre finančnú úsporu je potrebné vedieť, ako efektívne klimatizácia „čerpá teplo“ na kúrenie z vonku. Na to slúži ukazovateľ „COP“ (z angl. coeficient of performance), resp. jeho modifikovaná podoba pre presnejšie hodnoty „SCOP“ (z angl. seasonal coeficient of performance“). Bežne sa tento koeficient pohybuje podľa typu klimatizácie v rozmedzí 4 až 5,5 – 6. Znamená to teda, že klimatizácia premení 1 kW elektrickej energie na 4 až 5,5 – 6 kW tepla.

V praxi to znamená, že pri súčasných cenách elektrickej energie vie kúrenie klimatizáciou ročne ušetriť priemernej rodine od 500 EUR, ale aj 1500 EUR v porovnaní s elektrickým kúrením. Tento príklad je naozaj veľmi zjednodušený a slúži len pre pochopenie problematiky. Konkrétna úspora závisí na mnohých faktoroch, čo by bolo na dlhšiu diskusiu.